Почивката е сладка   с книга в ръка!

прочети повече…

ЗА БЪДЕЩИТЕ ВТОРОКЛАСНИЦИ

1. Български народни приказки;
2. Астрид Линдгрен – “Пипи Дългото чорапче”
3. “Приказки от цял свят”;
4. Ран Босилек – “Патиланско царство”;
5. Станка Пенчева – “Писмата на един дакел”;
6. Хю Лофтинг – “Доктор Дулитъл”

Можеш да прочетеш още:
1. Алън Милн – “Мечо Пух”;
2. Джани Родари – “Приказки по телефона”;
3. Джани Родари – “Приключенията на Лукчо”;
4. Карло Колоди – “Пинокио”;
5. Николай Носов – “Приключенията на Незнайко”;
6. Лафонтен – “Басни”

ЗА БЪДЕЩИТЕ ТРЕТОКЛАСНИЦИ

1. Ангел Каралийчев – “Приказки и разкази”
2. Васил Априлов – “Приключенията на Лиско”
3. Емилиян Станев – “Лакомото мече”
4. Светослав Минков – Приказки
5. Ръдиард Киплинг – “Книга за джунглата”
6. Марк Твен – “Приключенията на Том Сойер”
7. Роалд Дал – “Матилда”
8. Ерих Кестнер – “Романи за деца”
Можеш да прочетеш още:
1. Езоп – Басни
2. Луис Карол – “Алиса в страната на чудесата”
3. Астрид Линдгрен – “Карлсон, който живее на покрива”
4. Георги Данаилов – “Деца играят вън”
5. Доналд Бисет – “Небивалици”
6. Ханс Кристиян Андерсен – “Приказки”
7. Сава Попов – “Хитър Петър”
8. Ерих Кестнер – “Това се случи на 35-ти май”

ЗА БЪДЕЩИТЕ ЧЕТВЪРТОКЛАСНИЦИ

1. Елин Пелин – “Приказки”
2. Георги Райчев – “Най-хубавото птиче”
3. Иван Вазов – “Избрани разкази”
4. Йордан Радичков – “Ние, врабчетата”
5. Валери Петров – “Пет приказки”
6. Емилиян Станев – “През гори и води”
7. Йоргос Гералис – “Старогръцки легенди и митове”
8. Георги Данаилов – “Деца играят вън”
9. Ерих Кестнер – “Антон и Точица”
10. Астрид Линдгрен – “Емил от Льонеберя”
Можеш да прочетеш още:
1. Р. Е. Распе – “Невероятните приключения на барон Мюнхаузен”
2. Памела Травърз – “Мери Попинз”
3. Екзюпери – “Малкият принц”
4. Дора Габе – “Чудно нещо”
5. Георги Константинов – “Туфо, рижият пират”
6. Емилиян Станев – “Чернишка”
7. Елин Пелин – “Ян Бибиян”
8. Даниел Дефо – “Приключенията на Робинзон Крузо”
9. Джек Лондон – “Белият зъб”
10. Ерих Кестнер – “Хвърчащата класна стая”

ЗА БЪДЕЩИТЕ ПЕТОКЛАСНИЦИ

Митове и легенди за сътворението:
Старогръцки (Уран и Гея) – (Кун, Николай – „Старогръцки легенди и митове”);
Библейски (Сътворението) – (Рагаш, Клод-Катрин – „Сътворението на света”);
Скандинавски („Имир, леденият великан”);
Български (по избор) – (Български предания и легенди; Митове и легенди; Българска народна митология);
„Раждането на Вахагн” (арменски епос);

Фолклорни представи за света:
„Славки си рожба не трае” (фолклорна песен);
„Тримата братя и златната ябълка” (българска фолклорна приказка);
„Слънцето и луната” (еврейска приказка);
„Легенда за рома” (ромска приказка);
„Събра Марко триесе юнаци” (песен от цикъла за Крали Марко);

ФОЛКЛОРЕН ПРАЗНИЧЕН КАЛЕНДАР

Слънчев – лунен календар
Коледа – „Ой те, дръвце, право дръвце” (фолклорна песен); „Станенине, господине” (фолклорна песен); „Млада Бога” – Илия Волен.
Прошка – „Благословия на кукерския цар” (фолклорен текст)
Великден – „Яйцето на живота” (фолклорна песен), „Родба на родбите” (фолклорна песен) – по избор; „Пролетен празник” – Кирил Христов; „Възкресение” – Ел. Багряна.
Гергьовден – „Свети Георги и ламята” (фолклорна легенда);

Еньовден – „Ой, Еньо, Еньо, Еньо ергеньо” (фолклорна песен)
Димитровден – „Свети Димитър коня кове” (фолклорна песен)
Пасха – (пасхална молитва);
Курбан байрям

Помощна литература: Старева, Лилия и др. – „Детска фолклорна енциклопедия”; „Български светци и празници”

Семеен календар
Сватба – „Ела се вие, превива” (фолклорна песен)
Раждане – „Снощи се дете родило” (фолклорна песен)
ЧОВЕКЪТ И ОБЩНОСТТА

„Овде дърво столовито” (фолклорна песен);
„Два са бора ред поредом расли” (фолклорна песен);
„Котаракът в чизми” – Шарл Перо;
„Гъсарката на кладенеца” – Братя Грим;
„Грозното патенце” – Х. К. Андерсен;
„Златната мома” (българска фолклорна приказка от Бесарабия);
Из „Хитър Петър” – „Търговецът” (Сава Попов);
„Главатарят, който искал да плени месечината” (турска приказка, преразказана от Н. Тодоров);
„Троица братя града градяха” (фолклорна песен);
„Най-справедливият” – Елин Пелин;
„Даваш ли, даваш, балканджи Йово”;
„Бил се Марко с турци еничери” (фолклорна песен);
„Момче с крила” – Агоп Мелконян;
„Приспивна песен” – Асен Разцветников;
„Родната реч” – Иван Вазов.

ЗА БЪДЕЩИТЕ ШЕСТОКЛАСНИЦИ

1. Елин Пелин –„Косачи” и „Избрани разкази”
2. Й.Йовков-„Серафим” и „Избрани разкази”
3. Хр.Смирненски-избрани творби,”Братчетата на Гаврош”
4. П.Хилендарски-„История славянобългарска”
5. Д.Чинтулов-Стихотворения; и „Къде си вярна ти любов народна”
6. Л.Каравелов-Стихотворения;”Хубава си моя горо”
7. Христо Ботев-Стихотворения;поемата „Хайдути”
8. Иван Вазов-„Под игото”;”Стихотворения”
9. Атанас Далчев-Стихотворения
10.Валентин Ханчев-Стихотворения ;”Художник”
11. О.Уайлд-Приказки;”Щастливият принц”
12.А.Екзюпери-„Малкият принц”
13.Михаел Енде-„Приказка без край”
14. Ж.Лафонтен-Басни
15. М.Твен-„Принцът и просякът”
16. Х.Андерсен-Приказки;”Славеят на китайския император”
17. Б.Нушич-„Автобиография”

ЗА БЪДЕЩИТЕ СЕДМОКЛАСНИЦИ

1. Хр.Ботев – „На прощаване” – Стихотворения
2. Ив.Вазов -„Немили-недраги” ;разкази,”Една българка”;”Епопея на забравените”-„Опълченците на Шипка”;стихотворения -„Българският език”
3. Ал.Константинов – „До Чикаго и назад”,”Бай Ганьо”
4. Пенчо Славейков – Стихотворения – „Неразделни”
5. Пейо Яворов – Стихотворения, ”Заточеници”
6. Ел.Пелин – Разкази, „По жътва”
7. Й. Йовков-Разкази, „По жицата”

ЗА БЪДЕЩИТЕ ОСМОКЛАСНИЦИ

1. Димчо Дебелянов – “Скрити вопли”
2. Николай Лилиев – “Тихият пролетен дъжд”
3. Христо Смирненски – “Зимни вечери”
4. Елисавета Багряна – “Потомка”
5. Светослав Минков – “Дамата с рентгеновите очи”
6. Никола Вапцаров – “Песен за човека”
7. Емилиян Станев – “Крадецът на праскови”
8. Блага Димитрова – “Жена”
9. Николай Хайтов – “Дервишово семе”
10. Ивайло Петров – “Преди да се родя”
11. Валери Петров – “Японският филм”
12. Павел Вежинов – “В един есенен ден по шосето”
13. Йордан Радичков – “Нежната спирала“

ЗА БЪДЕЩИТЕ ДЕВЕТОКЛАСНИЦИ

1. Старогръцки митове и легенди
2. Митове за Прометей, за Атридите, за Едип
3. Омир – „Илиада“
4. Поезията на Алкей и Сафо
5. Софокъл – „Антигона“
6. Софокъл – „Едип цар“
7. Еврипид – „Електра”
8. Библията. Стар Завет.
* Сътворението на Света
* Историята за Йосиф и неговите братя
* Историята на Мойсей и Десетте Божи заповеди
9. Нов завет.
* Евангелие от Матея
10. Пространно житие на Св. Кирил
11. „Проглас към Евангелието“
12. „Азбучна молитва“
13. „За буквите“ от Черноризец Храбър
14. Йоан Екзарх – „Шестоднев“
15. Презвитер Козма – „Беседа против богомилите”
16.„ Ходене на Богородица по мъките”

ЗА БЪДЕЩИТЕ ДЕСЕТОКЛАСНИЦИ

1. Джовани Бокачо – “Декамерон”, Данте-„Божествена комедия“
2. Мигел де Сервантес – “Дон Кихот”
3. Уилям Шекспир – “Хамлет”
4. Молиер – “Тартюф”
5. Даниел Дефо – “Робинзон Крузо”
6. Александър Дюма – “Граф Монте Кристо”
7. Оноре дьо Балзак – “Дядо Горио”
8. Пушкин – “На К…”
9. Н. В. Гогол – “Шинел”
10. Ги дьо Мопасан – “Бел Ами”
11. Лириката на Шарл Бодлер, Пол Верлен, Артюр Рембо
12. Паисий Хилендарски – “История славянобългарска”
13. П. Р. Славейков – “Изворът на Белоногата”
14. Любен Каравелов – “Българи от старо време”
15. Добри Войников – “Криворазбраната цивилизация”

ЗА БЪДЕЩИТЕ ЕДИНАДЕСЕТОКЛАСНИЦИ

1. Христо Ботев – житейска и творческа биография
поезия: „Майце си”, „Към брата си”, „Елегия”, „Борба”, „До моето първо либе”, „На прощаване”, „Хаджи Димитър”, „Моята молитва”, „Обесването на Васил Левски”, „Гергьовден”, „В механата”, „Патриот”, „Странник”, „Пристанала”
проза: „Политическа зима”, „Смешен плач”
2. Иван Вазов – житейска и творческа биография
поезия: „Пряпорец и гусла”, „Тъгите на България”, „Практическият человек”, „Средство да нямаш врагове”, „Двайсетий век”, „Към природата”, „Българският език”, „Отечество любезно”, „При Рилския манастир”, „Елате ни вижте!”, „Линее наш`то поколение”, „Векът”, „Апатията”, „Пустота”; „Епопея на забравените” – „Левски”, „Паисий”, „Кочо”, „Опълченците на Шипка”
проза: разкази – „Дядо Йоцо гледа”, „Пейзаж”, „Тъмен герой”, „Кандидат за хамама”,”Травиата”, „Кардашев на лов”; повести „Чичовци”, „Немили-недраги”; драмата „Хъшове”; романът „Под игото”
3. Алеко Константинов – житейска и творческа биография
Фейлетони: „Страст”, „Честита Нова година”, „По изборите в Свищов”, „Сеятели на рабски чувства”, „Разни хора, разни идеали”, „Херострат ІІ”, „Миш маш”; книгата „Бай Ганьо”; пътеписът „До Чикаго и назад”
4. Пенчо Славейков – житейска и творческа биография
поезия: „Епически песни” – поеми: „Ралица”,:”Cis moll”, „Микел Анджело”, „Фрина”, „Сърце на сърцата”; „Сън за щастие”- „Ни лъх не дъхва над полени”, „Спи езерото; белостволи буки”, „Самотен гроб в самотен кът”
„На острова на блажените” – „Псалом на поета”
„Олаф ван Гилдерн”

5. Пейо Яворов – житейска и творческа биография
поезия: „На нивата”, „Градушка”, „Калиопа”, „Заточеници”, „Арменци”, „Хайдушки песни”, „Песен на песента ми”, „Нощ”, „Към върха”, „Ще бъдеш в бяло”, „Две хубави очи”, „Стон”, „Две души”, „Сенки”, „Песента на човека”, „Маска”
драматургия – „В полите на Витоша”
6. Елин Пелин – житейска и творческа биография
разкази: „Ветрената мелница”, „Косачи”, „Задушница”, „Мечтатели”, „На оня свят”, „Андрешко”, „Край воденицата”, „Престъпление”, „Напаст божия” „Кумови гости”, „Пролетна измама”, „Изкушение”, „Самодивските скали”
„Под манастирската лоза” – „Чорба от греховете на отец Никодим”, „Занемелите камбани”, „Огледалото на св. Христофор”
повестта „Гераците”

ЗА БЪДЕЩИТЕ ДВАНАДЕСЕТОКЛАСНИЦИ

1.Особености на развитието на бълг. литература през 20-те и 30-те год. на ХХ век.
2. Христо Смирненски – житейска и творческа биография
поезия: „Да бъде ден!”, „Ний”, „Йохан”, „Юноша”, „Стария музикант”, „Цветарка”, „Зимни вечери”, „Уличната жена”,”На гости у дявола”, „Босоногите деца”
3. Светослав Минков – разкази
4. Гео Милев – житейска и творческа биография
Гео Милев и експресионизмът. Манифестните текстове: „Фрагментът” и „Небето”
поемата „Септември”
Експресионизмът в търсене на нова поетика, отговаряща на духа на времето: „Ад”, „Иконите спят”, „И свет вот ме светится”
5. Никола Фурнаджиев – „Пролетен вятър”; Асен Разцветников – „Жертвени клади”
6. Експресионизъм в прозата – Антон Страшимиров – „Хоро”
7. Атанас Далчев – житейска и творческа биография
сб.”Фрагменти”; поезия: „Прозорец”, „Болница”, „Стаята”, „Къщата”, „Повест”, „Книгите”, „Камък”, „Дяволско”, „Старите моми”, „Хижи”
8. Елисавета Багряна – житейска и творческа биография
поезия: сб. „Вечната и святата” – „Кукувица”, „Стихии”, „Потомка”, „Вечната”, Вик”, „Зов”, „Видение”, сб. „Сърце човешко”, „Звезда на моряка”
9. Йордан Йовков – житейска и творческа биография
разкази: военна проза; сб. ”Песента на колелетата”, „Старопланински легенди”, „Вечери в Антимовския хан”, „Женско сърце”: „Последна радост”, „Шибил”, „През чумавото”, „Индже”, „Кошута”, „Божура”, „Албена”, „Другоселец”, „Серафим”, сб. „Ако можеха да говорят”
10. Никола Вапцаров – житейска и творческа биография
поезия: „Вяра”, „Писмо”(„Ти помниш ли…”), „Песен за човека”, „Сън”, „История”, „Завод”, „Кино”, „Прощално”, „Борбата е безмилостно жестока…”
11. Българската литература след Втората световна война
12. Димитър Димов – житейска и творческа биография
романът „Тютюн”, „Осъдени души”
10. Димитър Талев – житейска и творческа биография
романът „Железният светилник”, „Преспанските камбани“

Вашият коментар