1. Цели на НВО по български език и литература в Х клас съгласно чл. 44, ал. 1 от Наредба № 11 за оценяване на резултатите от обучението на учениците: ‒ диагностика на индивидуалния напредък и на образователните потребности на учениците от Х клас; ‒ установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по български език и литература, определени в учебната програма за съответния клас от първия гимназиален етап; ‒ установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати от обучението по български език и литература в края на първия гимназиален етап, определени в държавния образователен стандарт (ДОС) за общообразователна подготовка; ‒ измерване на степента на постигане на отделни компетентности, свързани с четенето с разбиране като част от функционалната грамотност; ‒ мониторинг на образователния процес за прилагане на политики и мерки, насочени към подобряване на качеството на образованието.
2. Вид и времетраене: ‒ равнището на компетентностите се проверява писмено чрез тест с общо 23 задачи; ‒ времетраенето е 90 минути (два слети учебни часа), а за учениците със специални образователни потребности – допълнително над определеното време. 3. Видове задачи и учебно съдържание: 3.1. Задачи с избираем и с кратък свободен отговор по български език и задача за редактиране за установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати, определени в ДОС за общообразователна подготовка за първия гимназиален етап и в учебните програми за VIII клас, за IX клас и за X клас.
Теми от учебното съдържание (според учебните програми)
Разговорен, художествен, научен, официално-делови, публицистичен стил
Правописна, пунктуационна и лексикална норма. Граматични норми
Лексикални особености на думата в текста
Активна и пасивна лексика. Пароними
Фразеологично словосъчетание
Залог на глагола
Възприемане, анализ и редактиране на чужд и на собствен текст
3.2. Задачи с избираем и с кратък свободен отговор по литература за установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати, определени в ДОС за общообразователна подготовка за първи гимназиален етап и в учебните програми за IX клас и за X клас.
Теми/автори и творби (според учебните програми)
Българско възраждане Из „История славянобългарска“ (Паисий Хилендарски): Предисловие „Изворът на Белоногата“ (П. Р. Славейков) „Майце си“, „Моята молитва“, „Хаджи Димитър“, „Обесването на Васил Левски“, „Странник“ (Хр. Ботев)
Българската литература от периода от Освобождението до Първата световна война „Левски“ (Ив. Вазов) Из „Под игото“: главите „Гост“, „Новата молитва на Марка“, „Пиянство на един народ“ (Ив. Вазов) Из „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин“: „Бай Ганьо се върна от Европа“ (Ал. Константинов) „Cis moll“ (П. П. Славейков) „Арменци“, „Две хубави очи“, „В часа на синята мъгла“ (П. Яворов) „Да се завърнеш…“ (Д. Дебелянов) „Гераците“ (Елин Пелин)
Българската литература от периода между двете световни войни „Септември“ (Гео Милев) „Зимни вечери“ (Хр. Смирненски) „Повест“ (А. Далчев) „Индже“, „Албена“ (Й. Йовков) „Писмо“ („Ти помниш ли…“) (Н. Вапцаров)
Българската литература от периода след Втората световна война Из „Тютюн“ (1951 г.): І и ХVІ глава от І част (Д. Димов) „Дърво без корен“ (Н. Хайтов) „Нежната спирала“ (Й. Радичков)
3.3. Задача с разширен свободен отговор за установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати, определени в учебните програми за VIII клас, за IX клас и за X клас.
Тема за есе по морален или по граждански проблем (вкл. и интерпретиран в изучен (откъс от) литературен текст).
3.4. Задача за създаване на текст за установяване на степента на постигане на отделни очаквани резултати, определени в ДОС за общообразователна подготовка за първи гимназиален етап и в учебните програми за VIII клас, за IX клас и за X клас.
Създава в писмена форма: ‒ резюме на научен текст; ‒ резюме на медиен текст; ‒ резюме на съдържанието на (откъс от) изучен повествователен текст; ‒ заявление; ‒ CV.
4. Брой на тестовите задачи – общо 23: ‒ 14 задачи с избираем отговор; ‒ 6 задачи с кратък свободен отговор; ‒ 1 задача за редактиране; ‒ 1 задача с разширен свободен отговор; ‒ 1 задача за създаване на текст.
4.1. Задачи с избираем отговор
4.2. Задачи с кратък свободен отговор
4.3. Задача с разширен свободен отговор
4.4. Задача за създаване на текст
5. Оценяване
Оценяването се осъществява по стандартизирани критерии, като всяка задача се оценява с брой точки, който съответства на спецификата, трудността и логиката на решението на задачата.
6. Резултати от НВО Резултатът от НВО по БЕЛ в края на Х клас се вписва в удостоверението за завършен първи гимназиален етап и се изразява само с количествен показател – в брой точки, без да се приравнява към оценка. Въз основа на резултатите от НВО в края на Х клас се извършва прием в ХI клас на ученици, които са завършили първи гимназиален етап на средното образование в обединените училища.