1. Цели на Националното външно оценяване по български език и литература (БЕЛ ) в ІV клас Националното външно оценяване по български език и литература в края на IV клас цели да установи постигането на изискванията за резултатите от обучението по български език и литература в края на началния етап на основно образование, определени с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка (Наредба № 5 от 30.11.20015 г. за общообразователната подготовка). С Националното външно оценяване по български език и литература в IV клас се проверяват следните знания и умения на учениците: – уменията за четене и разбиране на текстове в различен жанр (включително анотации на детски книги, кратки текстове от детски енциклопедии, инструкции за използване на уреди или указания за игри или др.); – уменията за възприемане и интерпретация на кратки по обем и достъпни като съдържание значими произведения от българската и световната литературна класика за деца; – уменията за създаване на текст с определена комуникативна цел; – базови знания за строежа на езика и езиковите, и речевите единици; – уменията за прилагане на основни правила на българския книжовен език.
2. Специфика на теста по български език и литература за НВО в ІV клас
2.1. Структурни особености на теста Тестът за НВО в края на IV клас включва 3 части, всяка от които съдържа различен брой задачи, обвързани с конкретен текст:
1) Диктовка и езикови задачи с избираем отговор
2) Текст за четене с разбиране и тестови задачи към него – с избираем и със свободен отговор
3) Речева задача с творчески характер, изискваща свободен отговор
Първата част на теста включва диктовка и езикови задачи. Диктовката е с обем от 40 до 60 думи и с прогнозно време за изпълнение 10 минути.
Езиковите задачи към диктовката са 6-10 броя с избираем отговор и са насочени към базови компетентности, свързани с приложния характер на езика. Избираемите отговори са три, като само един е верен. Прогнозното време за изпълнение на задачите е 10 минути.
Втората част на теста се състои от текст и задачи за четене с разбиране към него – 3 задачи с избираем отговор и 6 задачи със свободен отговор. Прогнозното време за изпълнение на теста е 25 минути и включва времето за решаване на задачите и съставянето на свободните отговори, както и времето за четене на текста. Третата част на теста (субтест 3) включва задача с творчески характер, която може да е свързана със: създаване на кратък текст със свободен отговор на въпрос; редактиране на текст; създаване на кратък текст по картинка/ картинки; създаване на текст по картинка и словесна опора. Създаваният от учениците текст е с обем от 3-5 изречения и с прогнозно време за изпълнение 15 минути.
3. Вид и времетраене на изпита – Националното външно оценяване на учениците от IV клас се осъществява чрез писмено изпитване. Времетраенето е 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности e до 40 минути над определеното време.
4. Примерни текстове и видове задачи
Тестът по български език и литератува за НВО в IV клас съдържа:
9-13 задачи с избираем отговор с три възможности за отговор, от които само един е правилен;
6 задачи с кратък свободен отговор;
1 задача с разширен свободен отговор.
5. Оценяване
Оценяването се осъществява по стандартизирани критерии, като всяка задача се оценява с брой точки, съобразно със спецификата, трудността и логиката на решението на задачата. Всеки критерий към диктовката се оценява според броя на съотнесените с него думи, съдържащи съответните правописни особености. Всяка вярно решена тестова задача с избираем отговор се оценява с 1 точка за правилен отговор и с 0 т. за грешен отговор. Задачите с кратък свободен отговор се оценяват по двустепенна и по тристепенна скала, която освен за приемлив и неприемлив отговор, включва и критерий за частично приемлив отговор. Броят точки за речевата задача със свободен отговор се определя в зависимост от степента на постигане на определените критерии, свързани със смисловото Ключови думи: училищен двор, засаждат, копаят, поливат, зариват, доволни, ще расте, ще дава плодове, ще радва децата. единство и езиковата свързаност на написаното, с уместната употреба на думите, правопис и пунктуация.
Примерни критерии за оценяване на речевата задача: Жанрова идентичност на текста Смислово единство на текста Езикова свързаност на текста Уместна употреба на думите Правилно изграждане на изреченията Резултатът от теста се образува като сбор от получения брой точки за всички задачи. Оценките от националното външно оценяване в края на IV се изразяват в брой точки, без да се приравняват към оценки, и се вписват в удостоверението за завършен начален етап на основно образование.